Teniste sayılar

Beraberliklerde her zaman atan sağdan atar, karşılayan sağdan karşılar. Sağ taraf beraberlik tarafıdır!

tenis_sayilar1

Teniste sayılar 15-30-40 diye gider. Teniste neden sayıları 15, 30, 40 diye gider bu konuyu tenis hakkında her şey başlığında açıklamıştım. 

tenis_sayilar2

Çarpı ile gösterdiğim yerden, çentiğin sağından ilk servis atılır ve oyun başlar. Servis atanın sayısı önce söylenir. Dolayısıyla ilk sayıdan sonra servisi atan puan kaybettiyse 0 – 15, kazandıysa 15 – 0 olur…

ciftler_kortu

Sahanın sağında ve solundaki çizgiler çiftler kortudur. Eğer ikiye iki double maç yapıyorsanız yandaki çizgiler de oyuna dahildir. Tekseniz, en dıştaki çiftler kortu çizgileri out sayılacaktır. Örnek olsun diye aşağıdaki çiftler maçı videosuna bakabilirsiniz. Teke tek olsalardı yan çizgiler dahil olmayacaktı!

15, 30, 40, Avantaj gibi sayılar oynandıktan sonra 1 OYUN(game) olur. Normal koşullarda 6 oyun 1 SET demektir. İstisnası şudur; Durum 55 olursa o set 6‘da bitmez, 7‘ye uzar. Eğer bu sefer de 66 olduysa setin galibi tie-break ile belirlenir. 

federer_scoreTie break nedir?
mahut-isner_cayyolutenisMaçta skor 66 olunca, futboldaki uzatmalar gibi 7 sayılık bir oyun daha oynanır. Tie break 7‘de bitiyor ama bu oyunda da oyun uzayabilir. Tie break’de skor 66 olduysa, iki farklı üstünlük olana kadar tie break de uzayabilir. 2010 Wimbledon’da Isner ve Mahut karşılaşması tam üç gün sürmüş ve maç tamamlandığında skor 70-68’di. Tie break oyununda mutlaka iki farklı üstünlük gerekiyor. Tie break başlarken, servis sırası gelen sporcunun ilk servisiyle oyun başlar. Sonrasında diğer oyuncu iki servis atar ve servis tekrar karşıya geçer. Bu şekilde ikişer servis kullanarak tie break devam eder.

İçeriğin korunması bakımından, sağ tık kullanıma kapalıdır. MÜDÜRİYET